Život s kočkou: Denní rutina s dvěma koťaty v domácnosti

11/01/2016 08:00:00 dop.

Malá, chlupatá kulička, která má ty nejroztomilejší modrá očička na světě. Každý ji chce umačkat a návštěvy ne a ne se jí nabažit. Ne všichni, kteří doma nechovají kočičí miláčky ví, co vše za den musíme udělat my - majitelé kočiček. Od známých, kteří kočku ani jiné zvíře doma nemají slýchávám slova, ty se tak máš, že máš doma dvě koťátka, a že ti neudělají za celý den nepořádek, že po nich nemusíš uklízet, vždyť oni pouze leží nebo se nechávají mazlit - opak je ovšem pravdou, pokud jste vášnivý kočkaři, jako já, dáte mi celý článek za pravdu a pokud si hodláte pořídit kočičku do bytu, nikoliv na zahradu, určitě si článek přečtěte do konce ať víte, co Vás čeká. • Ráno Vás nenechají přispat, jsou to totiž hravá koťátka, která milují ve dne spát a od půl 4 ráno bdít, hrát si s těmi nejhlučnějšími hračky, jako jsou šustivé tunely, míčky s rolničkami nebo si hrát na honěnou přes Vaši hlavu a tělo. A samozřejmě brzkou ranní dávku pořádně mazlení, lehnout si k Vám a hlavičkou do Vás šťouchají tak dlouho, než se nevzbudíte a nepomazlíte se s nimi, poté spokojeně usnou a někdy i vy s nimi.
 • Mají nonstop plné misky, ale rády asistují u chystání Vašeho jídla - ať je to snídaně či oběd a rádi ochutnávají, to my ale zakročíme, jelikož jim radši dáme jejich pamlsek, v podobě sušeného masíčka či žvýkací masové tyčinky. Někdy se ale stane, že si přítel nachystá mléko do hrnku a než se otočí, malý Timmy mu z něj čtvrtku vypije. Ano, některé kočky špatně snáší laktózu, naše ne, ale i tak mléko nedostávají, i když občas si jdou právě k příteli líznout z hrnku 
 • Minimálně dva krát denně čištění jejich toalety a jednou denně zametání bytu, či místa, kde se kočičí toaleta nachází. Jelikož i přes krytou toaletu se semtam zrníčka steliva roznesou. Kdo by chtěl chodit na ušpiněné wc? nikdo a to ani chlupáči.
 • Chlupy, kde se člověk podívá - například na černém triku nebo v pití i jídle, ano, i to se stává, zvláště pokud máte doma dlouhosrstou kočku, jako je v našem případě Angelinka. I přes kartáčování se občas stane, že ten chloupek vypadne a najdete ho na nějakém oblečení. I když je fakt, že naše kočky příliš chlupy nepouští.
 • I přes maltózové pasty proti bezoárům se občas stane, že kočičky začnou zvracet - to pak nastoupíte, jako úklidová četa a musíte to uklidit, a někdy to není pouze hromádka se zvracení, semtam je to i exkrement, který se jim dostane na tlapičku se stelivem a vynesou ho ven. To se nám ovšem stává velmi málo.
 • Mazlí se tehdy, když oni mají náladu, ne, když chceme my. I když je fakt, že Timmy by se nejradši mazlil od rána do večera, ale občas nemá náladu zrovna, když se chci pomazlit já s ním.
 • Stříhání drápků a případné čištění oušek je u některých koček v bytě boj, místo, abyste jim ostříhali drápky, máte na sobě pár škrábanců, protože se jí to teď nelíbí a vy se klidně z toho zblázněte. Když byla Angelinka malá, stříhání drápků ji nevadilo, naopak čištění uší nesnášela a teď to má naopak. Čistit uši by si nechala od rána do večera, kdežto drápky ani jednou měsíčně. A když už se nám podaří ji s přítele držet na stříhání drápků, je to komedie nejméně na půl hodiny a za každý drápek musí dostat pamlsek a poté spoustu sladkých slůvek - šikulka, nejšikovnější kočička, modelka naše..
 • Velké výdaje za veterinární péči - odčervení, očkování, případné jiné testování, kastrace .. a hromada výdajů za kvalitní krmivo, hračky a pamlsky. A když to tak zjišťuji, naše kočeny mají jídlo x krát denně, zatímco my občas jen obědváme a večeříme, ale mají to tak všichni kočkaři, prý nejsem sama.
 • Někdy nebudete sami ani v koupelně, asistují téměř u všeho. Takže na samostatnou sprchu zapomeňte, pokud si zavřete dveře, budou mňoukat a dožadovat se toho, aby za Vámi mohli i tam. To samé platí o návštěvě toalety - to si totiž vlezou Vám na klín a chtějí se drbat.
 • Kartáčování srsti, tohle je nutné učit kočičky od kotěte, aby si zvykla, a je nejlepší, když to udělat v době relaxování s ní, buďto při hlazení vezmete kartáč a začnete kartáčovat nebo jentak, záleží na povaze kočičky. Naše Angelinka by se mohla kartáčovat od rána do večera.
 • Asistují u všeho co děláte - vaření, mytí nádobí, žehlení i celkového úklidu. Když zametám nebo vytírám, oba za mopem lítají, jak splašení. Při žehlení si rády lehají na vyžehlené prádlo nebo když se pověsí prádlo na sušák, šplhají po něm nebo mi odnášejí z něj ponožky do šatníku. Angelinku mám ale tak šikovnou, že mi schovává pouze suché prádlo
 • Kočka není hračka, miluji nejen mazlení, ale také svůj klid. A proto než si nějakou pořídíte, přečtěte si rady chovatelů a zvažte, zda máte po celou dobu jejího skvělého života dostatek času, energie a financí na to, abyste ji umožnila vše, co si péče o kočku žádá. A zvažte, zda až se budete chtít někdy v budoucnu přestěhovat, si ji budete chtít brát s sebou, aby se náhodou neocitla v útulku, či na ulici, jako spousta opuštěných kočiček.
Body jsem psala dle toho, co mně zrovna napadlo, je toho daleko více, počínaje od mytí misek, praní pelíšků a deček do přepravky až po zvedání skolabovaných květináčů, roztahaných kosmetických štětců po bytě apod.. 

Žádný z těchto bodů mně osobně od života s nimi neodradil, miluji je a jsem ráda, když se mi za ten celý den odmění tím, že se jdou pomazlit, dát pusinku nebo s lehnout a spokojeně vrní.

A co vy? Máte kočičku nebo nějaké jiné zvířátko a pokud ne, přemýšlíte o pořízení?

You Might Also Like

11 komentářů

 1. Moc pěkné číči. Proč se jim vlastně musí ty drápky stříhat? Klasické škrabadla to nezvládají jak mají nebo si je kočky brousí i o to o co nemají. Pokud se kočka dožaduje vstupu do sprchového koutu, tak ji tam vem s sebou. Uvidí že není o co stát, takto jsme odnaučili našeho psa dožadovat se vstupu do koupelny. Sice miluje plavání ve vodě ale sprchu nesnáší. Když se dožadoval vstupu a nechtěl být sám, tak jsem ho vzala do sprchového koutu a pustila sprchu. Od té doby už se za mnou nedobývá :-D S tím jídlem to zkus následovně. Co kočka nesní ji seber. Když má jídlo neustále k dispozici, tak už pro ni není tak atraktivní. Zavěď krmení v určité době, která se bude dodržovat a mělo by to pomoci. Hlavně ji nesmíš nikdy dát ochutnat to co jíš ty. Jinak se žebrat neodnaučí když uvidí že tvoje jídlo je lepší než její.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Drápky jim zastřiháváme z důvodu, že když mají drápky přerostlé a škrabkají si své škrabadlo, občas se stane, že se ji tam zachytne drápek a pokud bychom nebyli doma a včas jim nepomohli, bylo by to pro ně nebezpečné (zranění páteře). Ne z důvodu, aby nám nic neničili, to oni nedělají. Další věc - oni se vody nebojí, naopak, i když mám kout otevřený a teče voda, oni si tam vesele stojí. Kdby jim to vadilo - utekli by. :-D
   Jídlo jim zatím sebrat nemohu, jelikož mám doma jedno 5ti měsiční kotě, které jí po troškách a co půl hodiny a pak jednu devítí měsiční, která miluje především granulky. Už máme ovšem digitální zásobník na jídlo, který se vždy v určitou dobu otevře a poté zase uzavře, aby si navykli na pravidelnou stravu. :)
   Co se týče žebrání, chodí koukat, co máme my, ne, že bychom jim to dávali ochutnat - v žádném případě. Ví, že když se řekne "ne", tak odejdou..

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aj ja som mala vzdy 5-7 macky..teraz uz len jeden mám :/

   Vymazat
  2. To mě moc mrzí. Ale útulky jsou plné, takže můžeš některým dát nový domov. Také jsem měla jednou 7 kočiček, bohužel už z nich žijí pouze dvě a jsou u rodičů.

   Vymazat
 3. Strašne zlatučké sú. :)Milujem mačičky. Ako sa k sebe vedia pekne túliť. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsou to naše nejdrahší miláčci. Oni si spolu hrají, jí, myjí se a spinkají. Málokdy jsou od sebe. :)

   Vymazat
 4. Krásné kočičky. Já vždy chtěla celočernou kočku, moc se mi líbí. Ale zatím jsem měla vždy jen pejska :)

  BLOG: Kosmetická taštička

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, to jsou. Celočrnou jsme měli jednou a byla naprosto luxusní. Určitě se koukni do útulku, depozit či do chovatelské stanice, černých kočiček je všude spoustu. :)

   Vymazat
 5. Macicky su zlate zvieratka, ale ako pises v byte sa o nich treba starat teda poriadne. My dme mali macicky ked som bola mala, ale vonku na zahrade a to je starostlivost zas o niecom inom. Ale ked budem velka mozno budem mat aj ja nejaku opat🙂

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jsem bydlela s rodinou, také tam byla venkovní kočička a je do dnes, ovšem ale když jsme šli s přítelem do bytu, pořídili jsme si tyto drobečky a nelitujeme. Již teď vím, že až půjdeme do domečku, kočičky budou vždy pouze uvnitř, venku na ně číhá spoustu nebezpečí a já je nebezpečí nebudu vystavovat. :)Určitě si kočičku pořiď.

   Vymazat