Jak zvládat předvánoční stres?

12/03/2016 09:00:00 dop.


Vánoce jsou poměrně náročným obdobím nejen pro naše peněženky, ale také pro zdraví. Dospělí se trápí starostmi, jak vše zvládnout, jak na Vánoce vyjít s příjmy, na nikoho a na nic nezapomenout a hlavně mít všude uklizeno, naleštěno, napečeno a nazdobeno do vánočního kabátku.

Místo toho, aby si lidé užívali příchodu vánoc se honí za různými činnostmi, které nestihli přes podzimní období udělat a přitom zcela zbytečně. Copak opravdu děláte jednou ročně generální úklid, který spočívá v mytí oken, praní záclon, úklidu v odkládací komodě či v lednici? Vždyť advent je od toho, abychom si vzpomněli na naše blízké, vyrobili či jim koupili nějaký krásný dárek a hlavně odpočívali a užívali si dny, kdy můžeme být se svými rodinami či příbuznými.


Svátky přeci nejsou od toho, aby se rodiny předháněli, kdo komu dá víc, případně o dárky, které budou mít větší hodnotu. Jde o to, abychom byli hlavně spolu šťastní a všichni se u vánoční večeře sešli ve zdraví a naprosté pohodě. Na místo toho se radši všelijak neprimujeme z důvodu věčného nestíhání.


Sepsala jsem pro Vás pár bodů, jak se před Vánoci nezbláznit.
 • Za včasu shánět vánoční dárky
Minulý týden jsem každý den vydávala články týkající se tipů na dárky, ať už pro ženy, muže, děti nebo dokonce mazlíčky. Já osobně to řeším tak, že nakupovat vánoční dárky začínám někdy začátkem října, rovnou si je zabalím a mám klid. Poté se v polovině prosince nemusím stresovat tím, že pro někoho nemám žádný dárek. A nemusím tak stát ve frontě půl hodiny, případně být netrpělivá s českými dopravci, pokud se zásilka zpozdí.
 • Stanovit si rozpočet pro nákup dárků a udělejte si seznam
Před nákupem dárků si stanovte maximální částku, do které byste se měli vyjít. Předejdete tak tomu, že zjistíte, že po vánočních nákupech máte vybělenou peněženku i konto. Dalším tipem je, si předem připravit vánoční seznam dárků pro Vaši rodinu či příbuzné. Nebudete tak chodit z obchodu do obchodu a přemýšlet, co komu dát.
 • O víkendech vynechejte bary a návštěvy
Asi každý z nás si o víkendu chce především odpočinout, proto jeden víkend vyechte návštěvu diskotéky, či návštěvy příbuzných a skočte si do vyřívky nebo zaplavat.  Nebudete mít tak pocit, že nic nestíháte a ztrácíte tak čas.
 • Nenechte si zkazit náladu vánočním úklidem
Každého koho znám, dělá před Vánocemi velký úklid a poté je z toho zdeptaný. Pokud během roku si stanovíte, že budete každý den půl hodiny uklízet, jednou měsíčně mýt okna a jednou za půl roku vyklízet komodu, ve které skladujete suché potraviny, nepřekvapí Vás to, že to vše jednou za rok musíte dohnat. Případně pokud neuklízíte pravidelně a zhruba jednou měsíčně neděláte generální úklid, za včasu si vše rozvrhněte a zapojte do toho celou rodinu. Vyhnete se tak tomu, že si zkazíte celý jeden víkend uklízením.


Jsou u Vás Vánoce ve znamení klidu nebo neustálému stresu?

You Might Also Like

6 komentářů

 1. Náladu si kazím jen zápočty do školy, ale dárky už mám všechny nakoupené, už jen zabalit :)

  eLblog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je super, zápočty určitě zvládneš. :) Držím ti palce.

   Vymazat
 2. Ja chytam najvacsie nervy na trhoch kde je milion ludi :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já chodím nejradši na trhy v čas, kdy tam nejsou rodiny s dětmi - ti malý mě vytáčí nejvíce, protože se pletou pod nohama a člověk si tak nemůže v klidu vychutnat svařák.. :-D

   Vymazat
 3. až na ty dárky a bary to zvládám:D dárky sháním teprve teď a už jsem ve stresu! lidí kupa všude, slev mraky, věcí mraky a mně jde z toho klava kolem...


  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proto je sháním už o pár měsíců předem a vyhnu se tak stresům z front :D ty mi stačí, když jdu nakupovat potraviny. :D

   Vymazat